Vera Pockley

About

Vera spent most of her childhood in England. Initially she worked as a lawyer in London and then as a legal translator but serving as a volunteer at her son’s school persuaded her to requalify as a teacher. She trained in Oxford, then taught at local primary schools before working at an English prep school in Nairobi. After Africa, Vera was Head of English at Open Gate Primary School, Babice. From there she went back to do some more teaching in Oxford, returning to Bohemia in the summer of 2020.

Her goal is for every child to enjoy learning English.

Education

LLB (Law ) - University of London

Post Graduate Diploma in World Religions - University of Wales

PGCE (Postgraduate Certificate in Education) - Oxford Brookes University

TESOL – English House, London

Hobbies

History, gardening when she’s got a garden, bell-ringing in England and culture in Prague.

Pro školní rok 2020-2021 máme volné místo v druhé, čtvrté a páté třídě. V případě zájmu nás kontaktujte.

En ZS Compass
  • image 30