Linda Purgart

Motto:

Linda is a native English speaker from Canada who has been living and teaching in Prague since 2012. Linda began teaching English while she was completing her undergraduate studies in Psychology. By the time Linda graduated with a BA in psychology, she had become aware that her passion lay not in clinical psychology but in teaching and working with children.

She has worked in an International school in Prague, as well as various language schools. Throughout her career, Linda has taught children of varying backgrounds and levels of English. Linda uses her background in Psychology as well as her personal background in second language acquisition to approach teaching in way that puts her students at ease. She incorporates games, songs, and crafts into her lessons to keep students engaged and motivated. She believes that learning through play is important in building confidence and a positive connection to the English language.

Linda strives to create a classroom environment where students feel encouraged and supported, where students feel safe to make mistakes as she believes this is an important step in the journey towards learning. She approaches students individually and encourages them to work to the best of their abilities.

Education

BA Psychology with a focus in Developmental Psychology
Certified Teacher of English as a Foreign Language
Hejny Math Training for Preschool Children

Hobbies

Cooking, hiking, yoga, and traveling to mention a few.

Pro školní rok 2020-2021 máme volné místo v druhé, čtvrté a páté třídě. V případě zájmu nás kontaktujte.

En ZS Compass
  • image 30