Stephanie Menard

Motto

Fill your life with experiences, not things. Have stories to tell, not stuff to show.

Education

Stephanie, a native speaker from Ontario, Canada has been living in Prague since early 2017. After graduating with a BA degree in History and International Development from Dalhousie University, Stephanie travelled to Taiwan for a year to teach English to students ranging from 3 to 18 years old. It was during this time, that she realized she had a passion for teaching.
Upon returning to Canada, she decided to pursue her BEd degree from Western University in London, Ontario. Following the completion of her degree, she spent 8 years teaching with the Peel District School Board in a variety of subjects and age groups. She quickly found she had a passion for languages and taught English to second language learners as well as French as a Second Language. While working, Stephanie also completed a Masters of Education at the University of Toronto.

An avid traveller, Stephanie decided to teach overseas again to have a greater understanding of education systems throughout the world. She believes in having an open, honest classroom where students feel comfortable to learn while having fun.

Hobbies

In her spare time, she enjoys reading, yoga, hiking and travelling.

Zveme Vás na Den otevřených dveří, který proběhne dne 23.10.2018 od 8.45 do 18.00 hodin. Přijďte se podívat do naší výuky, popovídejte si s našimi učiteli a žáky. Představení filozofie naší školy a zodpovězení Vašich dotazů proběhne od 9:00 do 10:30 a od 15:30 do 17:00. Těšíme se na Vaši návštěvu!

V současné chvíli máme stále volné místo do první třídy. V případě zájmu nám pošlete vyplněnou přihlášku, kterou naleznete v sekci "Zápisy".