Login

Stephanie Menard

Motto

Fill your life with experiences, not things. Have stories to tell, not stuff to show.

Education

Stephanie, a native speaker from Ontario, Canada has been living in Prague since early 2017. After graduating with a BA degree in History and International Development from Dalhousie University, Stephanie travelled to Taiwan for a year to teach English to students ranging from 3 to 18 years old. It was during this time, that she realized she had a passion for teaching.
Upon returning to Canada, she decided to pursue her BEd degree from Western University in London, Ontario. Following the completion of her degree, she spent 8 years teaching with the Peel District School Board in a variety of subjects and age groups. She quickly found she had a passion for languages and taught English to second language learners as well as French as a Second Language. While working, Stephanie also completed a Masters of Education at the University of Toronto.

An avid traveller, Stephanie decided to teach overseas again to have a greater understanding of education systems throughout the world. She believes in having an open, honest classroom where students feel comfortable to learn while having fun.

Hobbies

In her spare time, she enjoys reading, yoga, hiking and travelling.

Zpět na hlavní výpis

AKTUALITY

Volná místa

Pro školní rok 2020-2021 máme volné místo v druhé, čtvrté a páté třídě. V případě zájmu nás kontaktujte.

Národní testování SCIO

V národním testování SCIO se naši žáci umístili na nejvyšších příčkách a díky jejich výsledkům patří naše škola mezi 10 % nejúspěšnějších škol v testování. Detailní výsledky naleznete v sekci
"O škole - Národní testování SCIO".
english
Home ZŠ Compass, bilingvní škola
O škole        Výuka       Třídy       Družina       Stravování       Zápisy       Školné
       Uniformy       MŠ Zeměkoule       Kontakty       Galerie       Vstup pro rodiče 

Created by © 2013/2017 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy