COURTNEY CLAAR

Motto:

"Learn by doing."

Education:

Cici, a native English speaker from the United States has been living and teaching in the Czech Republic since 2016. She acquired a BA in psychology and philosophy from the FAU Wilkes Honors College in Jupiter, Florida, and has since travelled an ever-widening career path towards becoming an English teacher abroad. Cici loves to teach children, and has enjoyed working as a one-on-one tutor for special needs children as well as a teacher for classes of up to 20 students of various ages and abilities.
A creative at heart, she enjoys sculpture, music, and theatre with a special emphasis on comedy. Cici is trained in improvisational performance ('improv'), which she loves to incorporate into her English lessons as much as possible. In the classroom she encourages and supports each student's use of their imagination in every lesson, believing that creativity and artistic expression are essential intrinsic and extrinsic motivators for acquiring a second language.

Cici takes great care to understand individual students' needs and create resources that will enable learning for each student. Her teaching style reflects the belief that students will remember above all else how a teacher makes them feel, making the atmosphere in her classrooms characteristically playful, engaging and warm.Hockey, reading, travelling, frisbee

V současné chvíli máme jedno volné místo v první a ve čtvrté a páté třídě. V případě zájmu nám pošlete vyplněnou přihlášku, kterou naleznete v sekci "Zápisy".