Login

John Luke Foster

Teacher of After-school English Centre

Motto :

'Don't quit. Suffer now and live the rest of your life as a champion.” 

Education:

John, a native speaker from the UK graduated with a BA in Politics and Philosophy from Liverpool University. After visiting Prague in April of 2016 he decided to stay and complete his CELTA course. John has taught children of various ages and abilities during his time working in English Summer Camps in the Czech Republic. He enjoys being around chuildren and has a natural raport with them.

Before embarking on his English teaching career John worked with adults with learning difficulties and coached children’s fitness back in the UK.

In Compass he runs the English Afterschool Centre, allowing students to effectively practise their English in a variety of different scenarios, in a more relaxed setting to traditional English classes.

John believes that the fundamental steps to learning another language are motivation and practice. The after school centre gives students extended practice time and the motivation comes from John's natural talent to capture the kids attention and draw them into various apealing activities.

 

Zpět na hlavní výpis

AKTUALITY

Volná místa

V současné chvíli máme stále volné místo ve stávající první třídě. V případě zájmu nás kontaktujte.

Den otevřených dveří

Zveme Vás na den otevřených dveří, který proběhne dne 8.1.2019 od 8.45 do 18.00 hodin. Přijďte se podívat do naší výuky, popovídejte si s našimi učiteli a žáky. Představení filozofie naší školy a zodpovězení Vašich dotazů proběhne od 9:00 do 10:30 a od 15:30 do 17:00. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Národního testování SCIO

V národním testován SCIO se naši žáci umístili na nejvyšších příčkách a díky jejich výsledkům patří naše škola mezi 10 % nejúspěšnějších škol v testování. Detailní výsledky naleznete v sekci
"O škole - Národní testování SCIO".
english
Home ZŠ Compass, bilingvní škola
O škole        Výuka       Třídy       Družina       Stravování       Zápisy       Školné
       Uniformy       MŠ Zeměkoule       Kontakty       Galerie       Vstup pro rodiče 

Created by © 2013/2017 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy