Erica Yamane

Motto: When you can’t find the sunshine, be the sunshine.

About

Erica grew up in the mountainy countryside of West Virginia in the United States. After obtaining her BA in Arts and Japanese Studies from Salem International University, she moved to Hiroshima, Japan to start her English teaching journey. She first taught ages 0-18 at an English cram school for 6 years. During her time there, she also taught exam classes and seminars, training classes as head teacher, and planned holiday events. After getting married in 2013, she became a primary school English teacher for Year 5 and Year 6  at Inokuchi Elementary School. She was awarded for being one of the top 10 teachers for 2 years in a row. During her 10 years in Japan, she obtained her Teaching English as a Foreign Language certificate and was privileged to  teach thousands of Japanese students of all backgrounds and ages. Last year, she moved to Dublin, Ireland and taught multi-nationality English classes for adults, as well as, obtained her Certificate in English Language Teaching.

Erica comes from a family of teachers. She believes creative, challenging and fun activities will encourage a student’s curiosity, awaken their potential, and enrich their world. Her aspiration is to see children grow into adults who are independent, responsible, and confident multi-lingual communicators.

Education

Bachelor in Arts with focus in Japanese Studies
Certificate in Teaching English as Foreign Language
Certificate in English Language Teaching

Hobbies

Traveling, running, photography, listening to music, cooking and baking.

Zápis do 1. třídy

Zápisy do 1. třídy pro školní rok 2019 - 2020 se konají v březnu a jsou dvoukolové. První kolo zápisů se bude konat v pondělí 4. 3. 2019. Děti, které splní kritéria prvního kola zápisu postoupí do druhého kola, které se bude konat ve středu 6. 3. 2019. Termín podání přihlášky je do 31. 1. 2019.

V současné chvíli máme stále volné místo ve stávající první třídě. V případě zájmu nás kontaktujte.