Login

Caoimhe McKinney

Motto:

Don’t be afraid to fail, be afraid not to try.

 Caoimhe, a native English speaker from Ireland has been living and teaching in Prague since 2012. After graduating with a BA in Fine and Applied Art from Hereford College of Art and Design, she taught Art in a variety of educational settings including Primary Schools and Institutes of Further and Higher Education. She decided to merge her passion to teach and her desire to live abroad and undertook an intensive Teaching English as a Foreign Language Course.

She has worked in two International schools in Prague, teaching children of numerous nationalities and varying levels of English. Caoimhe uses her creative skills to make her lessons interactive and engaging, all of her classes for young EAL learners involve an element of art, crafts, playing games or role play. These activities promote playfulness, resourcefulness and risk taking in the students, whilst simultaneously building their confidence and encouraging a natural desire to communicate in English to their peers and teacher.

Caoimhe is up to date with the latest EAL teaching styles and methodologies. She has specialised in Cambridge exam preparation and successfully led students through internationally recognised tests such as PET, FCE and CAE. She is a passionate and caring teacher who tailors lessons to suit individual learning styles and needs in order to reach the maximum potential from all her students. She believes a key feature in language acquisition for young learners comes from an encouraging environment and aims to make every student feel confident and at ease within her class.

Education:

BA Fine and Applied Arts
Certified Teacher of English as a Foreign Language
Advanced Certificate in Teaching English to Young Learners

Hobbies

Painting, reading and travelling.

Zpět na hlavní výpis

AKTUALITY

Zápis do 1. třídy

Zápisy do 1. třídy pro školní rok 2019 - 2020 se konají v březnu a jsou dvoukolové. První kolo zápisů se bude konat v pondělí 4. 3. 2019. Děti, které splní kritéria prvního kola zápisu postoupí do druhého kola, které se bude konat ve středu 6. 3. 2019. Termín podání přihlášky je do 31. 1. 2019.

Volná místa

V současné chvíli máme stále volné místo ve stávající první třídě. V případě zájmu nás kontaktujte.

Národní testování SCIO

V národním testování SCIO se naši žáci umístili na nejvyšších příčkách a díky jejich výsledkům patří naše škola mezi 10 % nejúspěšnějších škol v testování. Detailní výsledky naleznete v sekci
"O škole - Národní testování SCIO".
english
Home ZŠ Compass, bilingvní škola
O škole        Výuka       Třídy       Družina       Stravování       Zápisy       Školné
       Uniformy       MŠ Zeměkoule       Kontakty       Galerie       Vstup pro rodiče 

Created by © 2013/2017 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy